хризантеми

Вирощування хризантеми мультифлора на прикладі сортосерія Урсула (Ursula)

Хризантема садова (Chrysanthemum morifolium), або мультифлора з сортосерія Урсула характеризується раннім і рясним цвітінням. Одна рослина добре розростається в горщику діаметром від 12 до 18 см. Всі 4 забарвлення можна легко комбінувати один з одним в одному контейнері діаметром від 25 см, створюючи ефектні різнокольорові кулі. Сила росту кущів від середньої до високої і при наведеної нижче схемою готові рослини в горщиках d 17 досягають діаметра 40 см.

Для зацвітання хризантемі потрібен короткий день. Урсула зацвітає в північній Європі на 37 тижні в природних умовах, час реакції (тобто час, протягом якого рослині необхідний короткий день) становить всього 5,5 тижнів, але при використанні штучного затемнення, квітучі рослини можна отримати вже на 31 тижні.

Нижче наведемо технологію вирощування, розділену по тижнях. Якщо ви починаєте вирощувати хризантему ні з 15 тижні, а трохи пізніше — можливо незначна зміна термінів цвітіння, але основні технологічні прийоми залишаться незмінними.

15 тиждень — отримання і посадка неукоренённих живців. Укорінюють живці в торфі, змішаному з перлітом (3: 1), рН 5,5-6,5. Відносна вологість повітря на етапі вкорінення 80% і більше. Держак заглиблюють в субстрат приблизно на половину його довжини і рясно (так, щоб вистачило на тиждень) поливають чистою водою. Температура субстрату 21оС … 24оС, температура повітря 21оС … 27оС. Слід пам’ятати, що самостійне розмноження нових промислових сортів хризантем без сплати роялті — це порушення міжнародного закону про захист прав селекціонерів. До того ж, живцювання хризантем і зміст маточників це завжди величезний ризик розвитку вірусних захворювань у рослин.

16 тиждень — початок укорінення. Хризантема вимагає високого рівня забезпеченості поживними елементами. Замість поливу чистою водою вже треба починати давати підживлення комплексним добривом (N: P: K 20:20:20) в концентрації 0,5 грам добрива на літр води. Підживлення роблять з кожним поливом. Відносна вологість повітря 80%. Температурний режим такий же, як при посадці живців.

17 тиждень — продовження вкорінення. В цей час вкорінюються живці продовжують підгодовувати (N: P: K 20:20:20) в концентрації 0,5 … 1 грам добрива на літр води. Відносну вологість повітря поступово знижують до 60%, а температуру повітря бажано підтримувати на рівні 21 … 22оС.

18 тиждень — посадка укорінених живців в горщики. Коріння садових хризантем необхідно отримувати достатню кількість кисню. Як правило, вкорінені живці пересаджують в торф середнього ступеня розкладання з рН 5,5-6,5. Іноді в субстрат додають 10-15% глини. Підживлення після посадки в горщики проводять вже іншими водорозчинними комплексними добривами, співвідношення N: P: K = 15: 5: 20 (помітно зменшений вміст фосфору і злегка зменшено вміст азоту). Також добрива повинні містити мікроелементи, бажано в хелатній формі. Концентрація добрив 1 грам на 1 літр води. Вологість повітря повинна складати 60%. З моменту посадки укорінених живців в горщики, підгодівлі проводять і дощуванням, і з крапельним поливом. Як тільки вкоріненого живця починає пускати коні в субстрат горщика, для стимулювання розгалуження, роблять першу обробку ретардантами або прищіпку (але прищипка відстрочить цвітіння).

19-23 тижні (включно) — стадія активного вегетативного росту. Співвідношення N: P: K в підгодівлі = 15: 5: 20. Концентрація добрив, як і раніше 1 грам на 1 літр води, а вологість повітря 60%. При необхідності можна додавати в схему підгодівлі кальцієву селітру — Ca (NO3) 2. Для отримання рослин високої якості, коли листя рослини досягнуть краю горщика, роблять другу обробку ретардантами, а приблизно через 7 … 14 днів — третю обробку.

До початку переходу в генеративну фазу (в нашому випадку — до початку застосування штучного затемнення), садові хризантема повинна набрати 50 … 60% своєї вегетативної маси, тому що її розвиток при короткому дні сильно сповільнюється. Штучне затемнення роблять з використанням чорного світлонепроникного нетканого матеріалу протягом як мінімум 12 годин щодня протягом усього часу реакції. Хризантема в теплицях зацвітає на 1 — 2 тижні пізніше, ніж на вулиці. Також важливо відзначити, що в російських умовах, незалежно від того, вирощуєте ви рослини в теплиці або у відкритому грунті, хризантема мультифлора будь-яких сортів в 90% випадків зацвітає на 2 тижні пізніше, ніж зазначено в європейських каталогах. Так, якщо вказано «37 тиждень цвітіння для центральної Європи», то в умовах Московської ці рослини цвітуть на 39 тижні.

24 тиждень — початок переходу в генеративну фазу, зростання при короткому дні. Це — один із найкритичніших періодів вирощування хризантеми мультифлора. З цього моменту ми починаємо звіт часу реакції сорту. Якщо в цей час порушити технологію вирощування, то ініціація цвітіння зупиняється і рослини зацвітуть набагато пізніше.

Поливи з цього моменту проводять тільки методом крапельного зрошення. Співвідношення N: P: K в підгодівлі = 15: 5: 35 (як і більшості інших рослин, хризантема в генеративних періоді вимагає підвищеного вмісту калію). Концентрацію добрив підвищують до 3 грами на 1 літр води, а вологість повітря знижують до 40%.

25 тиждень — перехід в генеративну фазу, зростання при короткому дні. Також дуже критичний період. У міру росту рослин підвищується щільність їх розстановки, а заодно — вологість повітря всередині кущів хризантеми. Однак рання розстановка рослин призводить до передчасного формування квіткових бруньок і помітного погіршення товарного виду рослин.

Важливо стежити за рівнем вологості і за симптомами появи сірої гнилі на листках або ризоктоніозу на стеблах в прикореневій зоні. Ризик ураження підвищується при використанні штучного затемнення (під чорним нетканим полотном вологість повітря зазвичай вище, ніж без нього). N: P: K в підгодівлі = 15: 5: 35. Концентрація добрив 3 грами на 1 літр води. Вологість повітря 40%. Якщо стоїть спекотна, а головне-суха погода, то для підтримки гарної вологості повітря, необхідно проводити дощування дуже дрібним розпилом вранці (0,5 л чистої води на м2).

26-29 тижні (включно) — генеративная фаза, зростання при короткому дні. Співвідношення N: P: K в підгодівлі = 15: 5: 35. Концентрацію добрив знижують до 2 грам на 1 літр води. Вологість повітря підтримують на рівні 40%.

Пересихання рослин може стати причиною передчасного цвітіння хризантеми. Слід регулярно перевіряти вологість повітря і субстрату, особливо при вирощуванні на вулиці і в вітряну погоду. Запобігти пересихання допоможе невеликий полив рано вранці і повторний полив близько 9.00. Неможливо чітко сказати, коли і в яких кількостях необхідно поливати хризантему, так як полив залежить від погоди, температури і рівня освітленості.Перед тим, як робити полив, рекомендується перевірити вологість субстрату (бажано мати для таких цілей «контрольний горщик», що розташовується приблизно в середині теплиці). Якщо грунт висох на 1/3 горщика — рослини пора поливати. Полив повинен бути рясним, щоб 10-15% води виводилося через дренаж, що дозволить запобігти накопиченню солей в грунті.

  Важливі моменти в генеративної стадії: 1) Як правило, якщо нічна температура вище 22оС тримається більше 4 днів — цвітіння затримується. 2) Коли квіткові бруньки ще зелені і не відокремлені один від одного, можна зробити останню обробку ретардантами (при необхідності). На цьому ж етапі треба припиняти всі обробки хризантем пестицидами для збереження ідеального товарного вигляду.

3) З моменту відокремлення бутонів один від одного затемнення може бути зупинено, але його продовження на цьому етапі може ще трохи прискорити цвітіння без втрати якості. 30-31 тижні — початок цвітіння. У рослин з’являються забарвлені бутони. Рослини необхідно продовжувати підгодовувати. Співвідношення N: P: K = 15: 5: 35. Концентрація добрив 2 2,5 грама на 1 літр води. Вологість повітря 40%. 31 тиждень і далі — рослини готові до продажу.

ser1980хризантеми