цикламени

Рід цикламен (Cyclamen) налічує більше 20 видів, що відносяться до сімейства первоцвіти (Primulaceae). Батьківщина цих рослин — Європа, Середземномор’я, Мала Азія, Іран. Один з дикорослих видів (С. somalense) відбувається з Сомалі, але існує гіпотеза, що він був завезений в Африку багато років тому ченцями або місіонерами, які використовували його для оформлення кладовищ.

Цикламен перський (C. persicum) є батьківським видом для переважної більшості сучасних гібридів. Він був введений в культуру в Європі ще в XVI ст. і довго служив окрасою ботанічного саду англійської королеви Єлизавети I. У XVIII ст. цикламен втратив свою популярність, його можна було побачити лише у колекціонерів, але в XIX в. знову увійшов в моду і з 50-х років цього століття почалася інтенсивна селекція цих рослин, у чому особливо досягли успіху англійці і голландці. Сьогодні цикламен залишається одним з найулюбленіших і затребуваних красивоквітучих рослин горщиків.

У природі цикламен перський зазвичай розпускається в грудні-початку травня (в залежності від регіону зростання), квітки частіше світло-рожеві, іноді малинові або пурпурні біля основи пелюсток. Також існують «альбіноси» і темно-вишневі забарвлення. Гібридні серії цикламена перського, квітучі влітку восени, як правило, походять від унікальної осеннецветущие популяції, відкритої в Ізраїлі в 1990 р

Квітки у багатьох сучасних культиварів в кілька разів більше, чому диких видів. Забарвлення варіює від сніжно-білого до темно-фіолетового. Великим попитом користуються гібриди з двокольоровими пелюстками (забарвлення flamed і picotee). Селекціонери компанії «Сингента» (раніше «Голдсміт») були першими, хто представив на ринок двокольоровий (flamed) сорт «Міракл Флеймд» ( «Miracle Flamed»),
а також гібридні цикламени з сріблястими листям «Сильверадо» ( «Silverado»), «Стерлінг» ( «Sterling») і «Сільверхарт» ( «Silverheart»). Зовсім недавно на ринку з’явилися цікаві крупноцветковие гібридні серії: «Вінтер Айс» ( «Winter Ice», листя зелене з широкою сріблястою облямівкою), «Фріллер» ( «Friller», бахромчасті пелюстки), «Амбрелла» ( «Umbrella», унікальна форма квітки, що нагадує розкриту парасольку).
Оскільки білосніжні пелюстки рідко зустрічаються у дикорослого цикламена перського, сучасні білоквіткові гібриди ні-ні та й «згадають своїх диких предків». Саме тому при стресах, а точніше, при відхиленні температури вирощування від норми (в більшу або меншу сторону), на білих пелюстках деяких культиварів з’являються рожеві смужки ( «Вінтер Айс Уайт» ( «Winter Ice White»), «Концерто Уайт Аполло» ( «Concerto White Apollo»)), які залишаються на квітці до його занепаду. Однак такі генетичні відхилення зустрічаються приблизно у 5% рослин. Ще рідше можна зіткнутися з тим, що при температурних стресах білі квіти стають ніжно-рожевими. Зате рослини з кремово-білим забарвленням ( «Райньер Уайт» ( «Rainier White»), «Лазер Уайт» ( «Laser White»), «Мідорі Уайт» ( «Midori White»)) не змінюють її ніколи.

У промисловому квітникарстві цикламен розмножують насінням. Розподіл бульб практично не використовують через низьку коефіцієнта розмноження, крім того, дуже часто виникають проблеми з різного роду гнилями. Слід зазначити, що на відміну від більшості квіткових культур, не тільки селекція, але і промислове виробництво насіння цикламена досі здійснюється в Європі, а не в Азії або Латинській Америці.
У наш час процес виведення нового гібрида цикламена (до моменту виходу насіння на ринок) триває близько восьми років. Перший гібрид F1 представила на професійний ринок компанія «Сингента». У селекції цикламена крім класичних технологій широко застосовують метод культури тканин in vitro. Це особливо ефективно для отримання максимально однорідних по габітусу і часу цвітінні серій, серед яких, наприклад, «Лазер Синхро» ( «Laser Synchro»), «Сьєрра Синхро» ( «Sierra Synchro»). Завдання сучасних селекціонерів — виведення нових високодекоративних і технологічних гібридів цикламенів F1. Рослини повинні бути міцними, компактними, з великою кількістю дрібних листя (остання якість пов’язано зі стійкістю до сірої гнилі). Безумовно, важливим є створення сортів з ароматними квітками незвичайних забарвлень і форм. Всі нові гібриди перевіряють за показниками розміру куща, однорідності, раннім термінами цвітіння.

У сучасному квітникарстві цикламени, в залежності від розміру рослин і квіток, ділять на 3 основні групи.  Міні-цикламени: серії «Мідорі», «Міракл», «Жанетта», «Лібрето», «Сільверхарт», «Сильверадо» та ін. Слід зазначити, що всупереч названіюі незважаючи на дрібні листя, розмір квіток у цих рослин часто перевищує 4 см. Саме в цій групі найчастіше зустрічаються ароматні культивари. Вирощують в горщиках діаметром 6-10 см.

Міді-цикламени (їх також називають цикламеном проміжного типу, економічними цикламеном): серії «Канто», «Лазер», «Стерлінг» і ін. Вирощують в горщиках діаметром 10-13 см.

Максі-цикламени (стандартні або крупноцветковие): серії «Концерто», «Райньер», «Сьєрра», «Вінтер Айс». Вирощують в горщиках діаметром 13-20 см.

Сейчас в Европе можно проследить следующие основные тенденции «цикламенового бизнеса».

По-перше, з поширенням центрального опалення рослини все частіше йдуть з підвіконь, займаючи місця на балконах, в патіо, використовуються навіть в міському озелененні. Адже цикламени краще прохолоду і більш високу вологість повітря в порівнянні з тим, що підтримується в кімнатах. Не варто забувати, що в більшості європейських країн тривала осінь, тепла весна і м’яка зима. По-друге, зростає популярність культиваров групи міні-, практично пропадає сегмент міді-, і помітно скорочується виробництво максі-цикламенів. Наші західні колеги прагнуть отримати найбільший прибуток з 1 м².

По-третє, садові центри і магазини пропонують цикламени не тільки в горщиках. Тут влаштовуються цілі добре продумані маркетингові кампанії з їх продажу, що включають використання різної упаковки, етикеток, інформаційних брошур і створення справжніх флористичних шедеврів .

ser1980цикламени