Вербени

У світі існують близько 250 видів — представників роду Вербена (Verbena), але в декоративному садівництві України найбільше поширений 1 вид сімейства Вербенові.Сорту (Verbenaceae) — вербена гібридна (Verbena х hybrida, syn. V.x hortensis).

Сучасний сортимент цієї вербени для промислового квітництва представлений чудовими гібридами різноманітних забарвлень, які розмножуються як насінням, так і вегетативно. Вони добре виглядають як на клумбах, так і в контейнерному озелененні. Найбільше цих рослин продають приватним покупцям, а в міських парадних квітниках їх використовують не дуже широко, оскільки є необхідність видаляти відцвілі суцвіття і чекати наступної хвилі цвітіння.

Гібридні вербени не вимогливі до умов живлення і поливу. Вони добре розростаються в грунті, дуже світлолюбні, цілком холодостійкі і посухостійкі. При гарному догляді цвітуть до заморозків. Як правило, в квітниках і контейнерах вербену розміщують в комбінаціях з іншими рослинами — цинерарією приморській, пеларгонії, декоративно — листяними багатолітниками.

У деяких забарвлень гібрида Тусканія квітки трохи крупніше, ніж в серії Обсессіон. При цьому вербена Обсессіон більш вирівняна по габітусу і характеризується високою толерантністю до справжньої борошнистої роси. Від посіву до отримання товарної продукції для гібрида Обсессіон потрібно 10-13 тижнів, а для гібрида Тусканія — 12-14 тижнів.

Технологія вирощування вербени гібридної з насіння

Посів

У 1 грамі міститься 450-550 насіння вербени гібридної, тому їх нескладно висівати вручну. Насіння присипають дуже тонким шаром субстрату або вермикуліту. У деяких господарствах їх не присипають взагалі і також отримують високі показники схожості. Якщо немає камери пророщування, то ящики або посівні касети накривають прозорою плівкою або склом для підтримки високої вологості повітря. Для проростання потрібно невелика кількість світла (100-1000 люкс). Зародковий корінець з’являється через 4-7 днів після посіву.

Пікіровка

Пікіровку проводять приблизно через 5-6 тижнів після посіву (коли розгорнуться перші справжні листки). Оптимальний розмір осередку для вирощування вербени: 7×7 см, або горщики діаметром 9-10 см, але так зазвичай роблять в Європі. У Росії найбільш часто ці рослини продають в касетах з 28 осередками.

Температурний режим Оптимальна температура для проростання насіння 22-24 ° С, потім її підтримують на рівні 20-22 ° С. Через 5-7 днів після пікіровки температуру в теплиці можна знизити до 16-18 ° С, а потім і до 14-16 ° С. Нічні температури не повинні опускатися нижче, ніж + 12 ° С через ризик виникнення грибних захворювань.

Хвороби і шкідникиЗ хвороб і шкідників на вербені найчастіше можна виявити павутинного кліща, борошнисту росу і листові плямистості, а на ранніх стадіях її можуть пошкоджувати кореневі гнилі. Субстрати, добриваСубстрат для посіву — чистий (не використовувався довгий раніше) нейтралізований торф середньої або низького ступеня розкладання з розміром частинок 5-10 мм і рН 5,8-6,0, ЄС 0,5-0,75. Субстрат для пікіровки повинен містити більші частки для кращого повітрообміну і може містити більше поживних речовин (ЄС 1-1,2).

Підживлення слід проводити комплексними водорозчинними добривами, які вносять з кожним поливом. Зазвичай схема поливів і склад добрив використовуються ті ж, що і для петунії і для інших літників. Вербена не надто вимоглива до підживлення і в середньому їй досить поливного розчину з ЄС = 1 (за умови, що ЄС води становить не більше 0,5).

Освітленість

Вербена — факультативне рослина довгого дня, тому 12-14-ти світловий день і досвечивание в зимовий період покращує якість цвітіння. В умовах високої освітленості рослини підживлюють добривами, що містять 100-150 мг азоту на 1 кг добрив в аммонийной формі. Поки рослини знаходяться в вегетативної стадії розвитку, співвідношення N: P: K = 17: 5: 17. В умовах низької освітленості рослинам краще давати 100-150 мг азоту на 1 кг добрив у вигляді кальцієвої селітри. У цьому випадку співвідношення N: P: K = 14: 4: 14. Квіткові бруньки вербена закладає в фазі розвитку 4-6 справжніх листків, це приблизно через 3-4 тижні після посіву. У міру переходу в генеративну фазу, рослинам збільшують кількість калію в підгодівлі і трохи зменшують кількість азоту. Співвідношення N: K в фазу цвітіння-бутонізації має бути 1: 1,5.

Полив і вологість повітря

Основна проблема при проростанні вербени — неправильний полив. Насіння вербени погано поглинають воду, але від надлишку води вони можуть задихнутися. Тому поливати проростають насіння і сходи треба дуже акуратно і рівномірно. Більш високі результати схожості і енергії проростання показують насіння вербени, підготовлені за технологією GoldSmart ™ (Голд Смарт) або Primed (Праймд).

Відразу після посіву протягом тижня потрібно підтримувати субстрат у вологому стані, а вологість повітря на рівні 100%. Коли з’явиться зародковий корінець вологість в посівному ящику слід ще збільшити (практично до повного насичення субстрату вологою), а через 16 днів після посіву її поступово знижують до помірної. З моменту скидання проростками насіннєвих оболонок, вологість повітря поступово знижують до 60%. Приблизно через 4 тижні після посіву можна знизити вологість повітря в теплиці до 40%. Цього буде достатньо для сходів вербени. Дорослі рослини мають гарну посухостійкістю і не переносять застою вологи в кореневій зоні.

 

ser1980Вербени